Co hledají babičky na Facebooku?

Že starší lidé neumí s mobily a počítači? Umí. Mládež že s počítači čaruje? No, nic moc. A všichni budou brzo počítačově gramotní.. Nebudou. Proč by měli? Jiný pohled na tyhle tři rozšířené představy.

1. Starší lidé neumí s mobily a počítači? Už kolikrát jsem viděla dobře naladěné důchodce, jak si navzájem ukazují fotky vnoučat na mobilech a řeší, která varianta tetrisu je jejich nejoblíbenější. Umí všechno, co potřebují. Pokud někde nejsou, tak protože nemají důvod tam být. Takže pozor, když babičce řeknete, že na Facebooku jsou fotky vnoučat, do týdne ji potkáte i tam. Ale dobře si to rozmyslete – opravdu to chcete? Ono sice lze u fotky navolit „Všem přátelům KROMĚ babičky“, ale stojí to trochu myšlení a klikání. Navíc člověk nevydrží být stále ostražitý...

Každý ale poslouchá jen pár ukřičených dědků-remcalů co nahlas vykřikují, že je to hrozná věc a že se to nebudou učit. Problém té generace je, že je zdvořilá. Naše generace by se těmhle několika fňukalům jako hlupákům vysmála a bylo by hotovo. Kromě zdvořilosti tyhle tiché a výkonné babičky a dědečkové, kteří bez řečí mailují, chatují a skypují (je to přece levnější!) totiž taky nemají tu americkou drzost dát si do životopisu (tj. potřebu všude vykřikovat a vytahovat se tím), že oni přeci dávno umí všechno, co potřebují.

2. Mládež s počítači čaruje? Prý dnes každý umí už ve školce hacknout alespoň web ministerstva vnitra. Já tedy nevím, ale realita, jak jí znám, je trošku jiná. Ano, zaregistrují se na Facebook ve 14ti – pomocí papírku od nejlep-č-í kámošky, na kterým je vypsáno: „klykni sem, potom zmáčkni ten modrej čudlík... atd.“ Uf uf. Všimli jste si, že když se někam registrujete, musíte obvykle zadat nové heslo dvakrát za sebou? Překvapí vás to? Polovina studentů mého kurzu na technickém oboru vysoké školy se na tom zasekla („prosím Vás, a co mám teď jako napsat sem??“). Tak se mi zdá, že buď neumí fatálně s počítačem nebo neumí fatálně anglicky. Nebo obojí.

3. Všichni budou brzo počítačově gramotní? Nebudou. Proč by proboha měli? Instalatér nebo fyzioterapeutka, kteří něco umí, mají problém se před lidma schovat a ne je ještě nahánět na internetu. A věřte tomu nebo ne, stále ještě je dost lidí, kteří si radši jdou večer sednout na zahrádku než aby švidrali na fotky toho, jak pařili jiný lidi včera. Kteří dobře vědí, že všechno důležité se stále ještě dozvíte na dětském hřišti / cigárpauze / dole v bufetu / od naší recepční :).

A navíc škola je jako vždy pozadu. Já nevím – možná kdyby se tak na 30-40 let zakázal vývoj dalších technologií, tak by se to možná stihli naučit a pořídit to. Takhle se můžete jen bavit šroubovaným jazykem „výzkumného článku“ na téma jak ta která instituce/škola pokusně, pokrokově a odvážně použila icq (nebo html, mail, secondlife, wiki, interaktivní tabuli, ó jejda) v době, kdy už je dávno po všem (nastupuje facebook, tablety a cokoliv, co nás čeká dál...). A lidi jsou lidi. Viz bod jedna. Prostě se naučí jen to co potřebují. A nic navrch.

Autor: Tereza Klozová | pátek 31.8.2012 8:36 | karma článku: 18,85 | přečteno: 1429x